PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=622476}

Sekrety morza

Song of the Sea
8,1 37 686
ocen
8,1 10 1 37686
8,4 16
ocen krytyków
Sekrety morza
powrót do forum filmu Sekrety morza

Wiem, że większość widzów interpretuje film tak, że Bronach umarła przy porodzie, dając życie Sirszy. Jednak do tej interpretacji nie pasuje mi kilka rzeczy:
- Co symbolizuje foczy płaszcz? W wyraźny sposób z początku prowadzi Sirszę w ślady matki, które mogą poprowadzić ją do morza, czyli do śmierci (choroba?), ale kiedy ojciec się go pozbywa, ten nagle okazuje się potrzebny by uratować dziewczynkę.
- Dlaczego pod koniec, kiedy Sirsza śpiewa, matka pojawia się znowu? Rozumiem, że mógłby to być moment, kiedy ojciec i Ben zdają sobie sprawę, że zaniedbana Sirsza jest krok od śmierci (bo matka zjawia się, żeby ją zabrać)... ale Sirsza wcale już nie jest chora. Zaśpiewała pieśń i wyzdrowiała, a matka pojawiła się "przyzwana" pieśnią.
- To nie ojciec i Ben, czyli starsi opiekujący się Sirszą decydują o tym, że dziewczynka zostaje z nimi, ale robi to ona sama. Jakby to od chorego dziecka zależało, że wyzdrowieje lub umrze.

Ktoś coś? Film mi się podobał, ale dla mnie ma kilka dziur fabularnych.

slothqueen

- Co symbolizuje foczy płaszcz? W wyraźny sposób z początku prowadzi Sirszę w ślady matki, które mogą poprowadzić ją do morza, czyli do śmierci (choroba?), ale kiedy ojciec się go pozbywa, ten nagle okazuje się potrzebny by uratować dziewczynkę.

Foczy płaszcz symbolizuje odmienność i wyjątkowość Sirszy. Dziecko jest odrzucone przez wszystkich i nie może się z nikim porozumieć (co film ukazał czyniąc z Sirszy niemowę). Dopiero w płaszczu czuje się sobą. Należy do innego świata - świata morza, tak jak i jej matka. Morze nie symbolizuje tu wcale śmierci, tylko jest uosobieniem skojarzeń związanych z matką (dlatego syn tak boi się wody, nie chce przeżywać wciąż bólu po stracie).
Zatem płaszcz z jednej strony jest czymś nierozerwalnie związanym z Sirszą, pomaga jej zbudować tożsamość, a jednocześnie budzi złość ojca, któremu przypomina on matkę i nieznośny ból po stracie.

- Dlaczego pod koniec, kiedy Sirsza śpiewa, matka pojawia się znowu? Rozumiem, że mógłby to być moment, kiedy ojciec i Ben zdają sobie sprawę, że zaniedbana Sirsza jest krok od śmierci (bo matka zjawia się, żeby ją zabrać)... ale Sirsza wcale już nie jest chora. Zaśpiewała pieśń i wyzdrowiała, a matka pojawiła się "przyzwana" pieśnią.

Sirsza poprzez śpiew dokonuje swego rodzaju manifestacji własnej tożsamości i przywołuje wszystko, co wcześniej było w niej stłamszone, czyli związek z morzem, duchami i właśnie matką. Taki wielki coming out. Matka jest jednym więcej elementem tego świata.

- To nie ojciec i Ben, czyli starsi opiekujący się Sirszą decydują o tym, że dziewczynka zostaje z nimi, ale robi to ona sama. Jakby to od chorego dziecka zależało, że wyzdrowieje lub umrze.

"Choroba" Sirszy polega na braku akceptacji otoczenia. Ojciec nie mógł się pogodzić ze stratą żony, córka mu ją bezustannie przypominała. Ben czuł się zaniedbany w porównaniu z siostrą, najpierw porzucony przez matkę, później niedostatecznie zaopiekowany przez ojca. Kiedy ojciec i syn nareszcie dokonują ostatecznego pożegnania z duchem matki i akceptują stratę, wówczas są w stanie zaakceptować także Sirszę. Tak dokonuje się jej "uzdrowienie". Dziecko czuje się od tej pory kochane i choć wcześniej okazywało skrajną odrębność i bunt, to teraz jest w stanie otworzyć się na rodzinę - co symbolizuje scena, w której Sirsza decyduje, by zostać.

W sumie całościowo traktowałbym ten film jako opowieść o rodzinie, w której zmarła matka, córka boryka się z autyzmem, a ojciec i syn z nieprzepracowaną traumą. Tak, też jestem zaskoczona, do czego doprowadził mnie mój strumień świadomości

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones